Hvem har vundet, hvor og hvornår
(Danmarksmesterskaber, Verdensmesterskaber, Europamesterskaber og World Cup for Klubhold)


Gældende rekorder:

Danmarksrekord: Troels Rasmussen, ved Sydsjællandsmesterskab 12/11-2006, 3 t 16 m 08s.
Danmarksrekord Damer: Sussi Jensen ved Sydsjællandsmesterskab 1999, 2 t 32 m 18 s.
Danmarksrekord Hold: Lolland-Falster, ved DM 2010, 7 t 44 m 27 s.
Verdensrekord: Gianfranco Ruscalla, Italy, EM 2008, 3h. 33min. 6sec.
Verdensrekord Damer: Madame de Wolf, Belgien 1995, 2 t 35 m 05 s.
Verdensrekord Hold: Italien, VM 2010, 8t 50m 34s


Danmarksmesterskabet
Det første "rigtige" DM i Langtidspiberygning blev afholdt i 1979.
Det blev arrangeret af Nordisk Tobakskollegium, som lige siden har stået for dette arrangement.

Dameklassen blev indført i 1980, og Holdmesterskabet fulgte efter i 1984.

Der er altid blevet røget Sweet/Special Dublin på en Stanwell-pibe,
ligesom tændstikkerne altid har været Tordenskjold.


DM 1979
Afholdt i klublokalerne, Lyngby. 20 deltagere.
Danmarksmester: Vagn Lopdrup, 1 t 07 m 01 s.
Piben: Nr. 12, Billard.


DM 1980
Afholdt i klublokalerne i Lyngby. 47 deltagere.
Danmarksmester: Vagn Lopdrup, 1 t 04 m 02 s.
Dameklassen: Inge-Lise Bugge, 0 t 39 m 38 s.
Piben: Nr. 51, Billard.


DM 1981
Afholdt på Hotel d'Angleterre. 90 deltagere.
Danmarksmester: Jakob Groth, 1 t 36 m 57 s.
Dameklassen: Inge-Lise Bugge, 0 t 47 m 36 s.
Æresdommere: Harald Grut og Karsten K. Kesselring.
Piben: Nr. 53, Billard m/sadelspids.


DM 1982
Afholdt i Domus Tecnica. 158 deltagere.
Danmarksmester: Jakob Groth, 1 t 32 m 55 s.
Dameklassen: Pia Dan, 0 t 52 m 49 s.
Æresdommer: Franz Füchsel.
Piben: Nr. 56, Canadian.


DM 1983
Afholdt i Ingeniørforeningen. 290 deltagere.
Danmarksmester: Jacob Groth, 1 t 41 m 23 s.
Dameklassen: Susse Kjær, 1 t 01 m 08 s.
Æresdommere: Ib Boye og Mogens Frohn.
Piben: Nr. 122, Billard.


DM 1984
Afholdt i Folkets Hus. 357 deltagere.
Danmarksmester: Tommy Dahl, 1 t 51 m 07 s.
Dameklassen: Ruth Hansen, 1 t 11 m 16 s.
Holdmesterskab: Frederikshavn, 3 t 39 m 27 s.
Æresdommere: Ib Boye og Jens Lillelund.
Piben: Nr. 32, Buldogg.


DM 1985
Afholdt i Folkets Hus. 438 deltagere.
Danmarksmester: Hans Henrik Zanoni, 1 t 51 m 09 s.
Dameklassen: Susse Kjær, 1 t 02 m 35 s.
Holdmesterskab: Frederikshavn, 4 t 22 m 23 s.
Æresdommer: Jørgen Hartmann-Petersen.
Piben: Nr. 98/62, Lovat.


DM 1986
Afholdt i Folkets Hus. 291 deltagere.
Danmarksmester: Palmer Hansen, 2 t 07 m 48 s.
Dameklassen: Inge Dehli, 1 t 11 m 00 s.
Holdmesterskab: Nordkysten, 5 t 52 m 58 s.
Æresdommere: Børge Olsen og Peter Ronild.
Piben: Nr. 40/148. Canadian m/sadelspids.


DM 1987
Afholdt i Folkets Hus. 305 deltagere.
Danmarksmester : Peer Rasmussen, 1 t 55 m 17 s.
Dameklassen: Inge Dehli, 1 t 10 m 30 s.
Holdmesterskabet: Frederikshavn, 4 t 51 m 40 s.
Æresdommere: Leo Lemvig og Ole Michelsen.
Piben: Årspiben 1984, Brandy.


DM 1988
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 436 deltagere.
Danmarksmester; Peter Hansen, 2 t 01 m 28 s.
Dameklassen: Inge Dehli, 0 t 57 m 30 s.
Holdmesterskabet: Nordkysten, 5 t 10 m 01 s.
Æresdommere: Leo Lemvig og Poul Rytter.
Piben: Nr. 176, Benner.


DM 1989
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 358 deltagere.
Danmarksmester: Palmer Hansen, 2 t 18 m 00 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1 t 06 m 58 s.
Holdmesterskab: Nordkysten, 4 t 49 m 04 s.
Æresdommere: Flemming Hedemark og Jørgen Henrik Petersen.
Piben: Nr. 51M, Army Mount.


DM 1990
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 358 deltagere.
Danmarksmester. Hugo Dam, 2 t 15 m 59 s.
Dameklassen: Inge Dehli, 1 t 9 m 18 s.
Holdmesterskab: Roskilde, 5 t 52 m 28 s.
Æresdommere: Nis Bank-Mikklesen og Mogens Berendt.
Piben: Nr. 45, pot.


DM 1991
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 327 deltagere.
Danmarksmester: Peter Hansen, 2 t 20 m 32 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1 t 21 m 25 s.
Holdmesterskab: Roskilde, 5 t 1 m 27 s.
Æresdommere: Claus Hagen Petersen og Erik Werner.
Piben: Nr. 97, Liverpool.


DM 1992
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 331 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 2 t 32 m 28 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1 t 26 m 55 s.
Holdmesterskab: Sydsjælland, 6 t 28 m 10 s.
Æresdommere: Nicolai Edinger og Holger K. Nielsen.
Piben: Nr. 32, Bulldog.


DM 1993
Afholdt i Idrætshuset. 385 deltagere.
Danmarksmester: Preben Møller, 2 t 35 m 10 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2 t 00 m 44 s.
Holdmesterskab: Roskilde 1, 6 t 18 m 15 s.
Æresdommere: Jørgen Poulsen og Dan Turéll.
Piben: Nr. 52, Billard.


DM 1994
Afholdt i Idrætshuset. 372 deltagere.
Danmarksmester: Bo Jensen, 2 t 22 m 00 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2 t 05 m 40 s.
Holdmesterskab: Frederikshavn, 5 t 50 m 24 s.
Æresdommere: Jens Bing og Dan Tschernia.
Piben: Nr. 62, Poker.


DM 1995
Afholdt i Idrætshuset. 363 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 2 t 35 m 05 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 2 t 20 m 25 s.
Holdmesterskab: Sydsjælland, 7 t 00 m 08 s.
Æresdommere: Rolf Jensen og Lars Lunding.
Piben: Nr. 195 Billard.


DM 1996
Afholdt i Idrætshuset, 355 deltagere.
Danmarksmester: Carlo Waaentz, 2 t 08 m 41 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1 t 58 m 40 s.
Holdmesterskab: Sydsjælland, 4 t 57 m 55 s.
Æresdommere: Palle Graff og Kresten Philipsen.
Piben: Dublin


DM 1997
Afholdt i Idrætshuset, 325 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 3 t 15 m 37 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1 t 34 m 20 s.
Holdmesterskab: Sydsjælland, 7 t 04 m 07 s.
Æresdommere: Morten Lange og Jakob Lange
Piben: Nr. 197 Apple


DM 1998
Afholdt i Idrætshuset, 361 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 2 t 42 m 16 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1 t 33 m 26 s.
Holdmesterskab: Sydsjjælland 1, 6 t 46 m 54 s.
Æresdommere: Viggo Hansen og Henrik Hassenkam
Piben: Lovat, Tom Eltang design


DM 1999
Afholdt i Idrætshuset, 333 deltagere.
Danmarksmester: Jan Lærkeborg, 2 t 33 m 57 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2 t 24 m 19 s.
Holdmesterskab: Frederikshavn 1, 5 t 57 m 35 s.
Æresdommere: Peder Ellegaard Larsen og Johs Johansen
Piben: Canadian m. saddelspids


DM 2000
Afholdt i Idrætshuset, 371 deltagere.
Danmarksmester: Sussi Jensen, 2t 10m 45s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2t 10m 45s.
Holdmesterskab: Frederikshavn, 6t 5m 17s.
Æresdommere: Svend Taugaard og Svend Aage Jensby
Piben: Nr. 113 Canadian


DM 2001
Afholdt i Idrætshuset, 340 deltagere.
Danmarksmester: Bent Buchtrup, 2t 9m 30s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1t 27m 16s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 6t 21m 55s.
Æresdommere: Hans Würtzen og Ulrich Breuning
Piben: Dublin m. 2mm messingring


DM 2002
Afholdt i Grøndal Centret, 219 deltagere.
Danmarksmester: Mogens Poulsen, 2t 36m 9s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1t 56m 15s.
Holdmesterskab: Lolland-Falster, 7t 3m 25s.
Æresdommere: Hans Engel og Uffe Stenstrop
Piben: Latimer


DM 2003
Afholdt i Grøndal Centret, 192 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 2t 48m 0s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2t 15m 53s.
Holdmesterskab: Lolland-Falster 1, 6t 40m 44s.
Æresdommere: Sven Bedsted og Tommy Larsen
Piben: Short Oval


DM 2004
Afholdt i Grøndal Centret, 162 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Buchtrup, 2t 47m 25s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1t 01m 40s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 7t 24m 00s.
Æresdommere: Gustav Lang og Stefan G. Rasmussen
Piben: Saddle Bit Billard


DM 2005
Afholdt i Industriens Hus, 121 deltagere.
Danmarksmester: Mogens Poulsen, 2t 25m 50s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2t 06m 17s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 6t 42m 01s.
Æresdommere: Lars R. Møller og Thorkild Grossbøll
Piben: Lovat-brandy


DM 2006
Afholdt i Industriens Hus, 123 deltagere.
Danmarksmester: Mogens Poulsen, 2t 19m 23s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2t 02m 08s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 6t 32m 31s.
Æresdommere: Erik Nielsen og Flemming Leth
Piben: Pot-billard


DM 2007
Afholdt i Industriens Hus, 136 deltagere.
Danmarksmester: Troels Rasmussen, 2t 33m 00s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 45m 27s.
Holdmesterskab: Lolland Falster 1, 6t 58m 24s.
Æresdommere: David Gress og Arne Høj-Nielsen
Piben: Billard med facethals


DM 2008
Afholdt i Twenty Four 7, 106 deltagere.
Danmarksmester: Rudi Kirbo, 1t 59m 34s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1t 21m 50s.
Holdmesterskab: Lolland Falster 1, 5t 5m 58s.
Æresdommere: Peter Mouritzen og Søren Aagaard
Piben: Prince/Rhodesian


DM 2009
Afholdt i Twenty Four 7, 99 deltagere.
Danmarksmester: Troels Rasmussen, 2t 31m 31s.
Dameklassen: Pernille Krogh, 0t 40m 30s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 7t 33m 11s.
Æresdommere: Sten Hegeler og Jens Glebe-Møller
Årets Pibemand: Jens Blendstrup
Piben: Billard


DM 2010
Afholdt i Serapions Ordenen, 95 deltagere.
Danmarksmester: Troels Rasmussen, 2t 50m 01s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 0t 51m 12s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 7t 44m 27s.
Æresdommere: Leon Mandal og Flemming Jarlskov
Årets Pibemand: Former (Hans Nielsen)
Piben: Dublin


DM 2011
Afholdt i Serapions Ordenen, 97 deltagere.
Danmarksmester: Preben Møller, 2t 40m 24s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 1t 03m 53s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 5t 39m 45s.
Æresdommere: Niels Buchbald Olsen og Jørgen Schouboe
Årets Pibemand: Jørgen Schouboe
Piben: Glat Canadian


DM 2012
Afholdt i Serapions Ordenen, 97 deltagere.
Danmarksmester: Jan Lærkenborg, 2t 47m 40s.
Dameklassen: Ellen Nissen, 0t 55m 30s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 5t 59m 20s.
Æresdommere: Mads Brügger og Peter Palshøj
Årets Pibemand: Henning Jacobsen
Piben: Billard nr. 03


DM 2013
Afholdt i Serapions Ordenen, 95 deltagere.
Danmarksmester: Jan Lærkenborg, 2t 30m 0s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 1t 18m 40s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 6t 44m 27s.
Æresdommere: HansJacob Helms og Niels Overgaard
Årets Pibemand: Tom Eltang
Piben: Billard/tulipan nr. 141


DM 2014
Afholdt i Serapions Ordenen, 99 deltagere.
Danmarksmester: Rudi Kirbo, 2t 27m 05s.
Dameklassen: Camilla Krag Jensen, 1t 25m 30s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 6t 22m 25s.
Æresdommere: Tom Eltang og Mogens Andersen
Årets Pibemand: Leo Nielsen
Piben: Billard m. oval hals


DM 2015
Afholdt i Serapions Ordenen, 103 deltagere.
Danmarksmester: Rudi Kirbo, 2t 31m 28s.
Dameklassen: Cinzia Cecconi, 1t 26m 22s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 5t 41m 59s.
Æresdommere: Per Georg Jensen og Nikolaj Liberoth Nielsen
Årets Pibemand: Nikolaj Liberoth Nielsen
Piben: Billard nr. 29, glat med sølvplade


DM 2016
Afholdt i Serapions Ordenen, 98 deltagere.
Danmarksmester: Alexey Maydanov, 2t 37m 01s.
Dameklassen: Camilla Krag Jensen, 1t 12m 48s.
Holdmesterskab: Team Rusland, 5t 31m 57s.
Æresdommere: Lasse Berg og Allan Mylius Thomsen
Årets Pibemand: Jan Andersson
Piben: Lovat nr. 98 med hvid spids


DM 2017
Afholdt i Serapions Ordenen, 102 deltagere.
Danmarksmester: Alexey Maydanov, 2t 42m 57s.
Dameklassen: Rie Jakobsen, 1t 10m 53s.
Holdmesterskab: Team Rusland, 6t 39m 59s.
Æresdommere: Alvin Andersen og Torben Carlsen
Årets Pibemand: Jesper Helsø
Piben: Bulldog model 32 med hvid spids


DM 2018
Afholdt i Serapions Ordenen, 84 deltagere.
Danmarksmester: Jan Lærkeborg, 2t 32m 15s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 1t 26m 30s.
Holdmesterskab: Lolland Falster Pibeklub, 5t 28m 43s.
Æresdommere: Mike Sebastian Bay og Johannes Garn Rasmussen
Årets Pibemand: Anne Julie
Piben: Billard model 03 med hvid spids


DM 2019
Afholdt i Serapions Ordenen, 92 deltagere.
Danmarksmester: Alexey Maydanov, 2t 16m 48s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 1t 31m 15s.
Holdmesterskab: Klub St. Petersburg, 5t 18m 07s.
Æresdommere: Per Nymand og Jon Vesterholm
Årets Pibemand: Frederik Cilius Jørgensen
Piben: Glat Canadian nr. 56.


DM 2020
Aflyst grundet corona.


DM 2021
Aflyst grundet corona


DM 2022
Afholdt i Serapions Ordenen, 69 deltagere.
Danmarksmester: Preben Møller, 2t 17m 07s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 1t 06m 10s.
Holdmesterskab: Sydsjællands Pibelaug, 5t 21m 36s.
Æresdommere: Christian Dencker
Årets Pibemand: Jan Lærkeborg
Piben: Glat Dublin nr. 71.


VM, EM og World Cup 
Det første VM i Langtidspiberygning blev afholdt i Arona, Italien i 1971. 
Siden er der blevet afholdt 8 Verdensmesterskaber. 
I 1982 blev det besluttet at afholde VM hvert fjerde år. 
Europamesterskaberne startede i 1969. 
World Cup for klubhold startede i 1985


EM 1969 
Afholdt i Arona, Italien. 95 deltagere. 
Europamester: A. Corsellini. Italien 3.03.45 
Dameklassen: F. Ferretti, Italien 2.41.46 
Hold: Hold fra Italien 8.41.24 


EM 1971 
Afholdt i Metz, Frankrig. xxx deltagere. 
Europamester: Pekka Pentikainen, Finland 2.51.05 
Dameklassen: Ingen deltagere 
Hold: Hold fra Italien 6.05.15 


VM 1971 
Afholdt i Arona, Italien. 137 deltagere. 
Verdensmester: Italiener, 2 t 43 m 13 s. 


EM 1972 
Afholdt i Ivrea, Italien. 40 deltagere. 
Europamester.: A. Corsellini. Italien 2.40.42 
Dameklassen: Rosa Baiguera, Italien 2.41.46 
Hold: Hold fra Italien 7.03.12 


VM 1973 
Afholdt i St. Claude, Frankrig. 200 deltagere. 
Verdensmester: R. Baiguera, Italien, 1 t 59 m 02 s. 


EM 1975 
Afholdt i London, England. 32 deltagere. 
Europamester: Viris Vecchi. Italien 2.38.14 
Dameklassen: M. de Pique, Frankrig 1.29.29 
Hold: Hold fra Frankrig 5.37.18 


VM 1976 
Afholdt i Tokyo, Japan. 218 deltagere 
Verdensmester: Shogo Suzuki, Japan, 2 t 13 m 29 s. 


EM 1977 
Afholdt i Montreux, Schweiz. 421 deltagere. 
Europamester: Viris Vecchi. Italien 3.50.50 
Dameklassen: Elvire Waille, Frankrig 1.46.43 
Hold: Hold fra Italien 10.12.08 


EM 1978 
Afholdt i Bremen, Tyskland. 321 deltagere. 
Europamester: Viris Vecchi. Italien 2.34.26 
Dameklassen: Christine Maurer, Schweiz 1.17.15 
Hold: Hold fra Italien 5.25.40 


VM 1979 
Afholdt i Rom, Italien. 400 deltagere. 
Verdensmester: Viris Vecchi, Italien, 2 t 51 m 02 s. 


EM 1980 
Afholdt i Amsterdam, Holland. 321 deltagere. 
Europamester: Christian Dellavia, Schweiz 2.26.20 
Dameklassen: M.L.Soltermann 1.31.03 
Hold: Hold fra Italien 5.37.52 


EM 1981 
Afholdt i Antwerpen, Belgien. 275 deltagere. 
Europamester: Hans Walti, Schweiz 2.56.47 
Dameklassen: M.L. Soltermann, Schweiz 2.05.00 
Hold: Hold fra Schweiz 6.48.38 


VM 1982 
Afholdt i Palma de Mallorca, Spanien. 
Verdensmester: Yutaka Takaoka, Japan, 2 t 56 m 00 s. 


VM for klubhold 1983 
Afholdt af Fincato i Rom, Italien 
Hold: La Secchia, Mondena, Italien 
Individuel vinder: Pierre G. Müller, Schweiz 


EM 1984 
Afholdt i København, Danmark. 285 deltagere. 
Europamester: Pierre G. Müller, Schweiz 3.08.58 
Dameklassen: Tina Cavazonni, Italien 1.51.53 
Hold: Hold fra Italien 7.54.32 


World Cup 1985 
Afholdt i Paris, Frankrig 
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 5.50.25 
Individuel vinder: Cossimo Passiatore. Italien 2.20.36 


VM 1986 
Afholdt i Olten, Schweiz. 456 deltagere. 
Verdensmester: Hans Ingold, Schweiz, 3 t 05 m 31 s. 


World Cup 1987 
Afholdt i Barcelona, Spanien 
Hold: Baccanelli, Giannasi, Rizzi, Italien 
Individuel vinder: ? 


EM 1988 
Afholdt i Monschau, Tyskland. 260 deltagere. 
Europamester: Nicola Rizzi. Italien 2.29.56 
Dameklassen.: Edith Lüthi, Schweiz 1.22.35 
Hold: Hold fra Schweiz 5.29.23 


World Cup 1989 
Afholdt i Torino, Italien. 160 deltagere. 
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 5.51.38 
Individuel vinder: Claudio Cavicchi. Italien 2.25.35 


VM 1990 
Afholdt i Tokyo, Japan. 349 deltagere. 
Verdensmester: Kaoru Hayashi, Japan, 2 t 22 m 49 s. 
Dameklassen: Hisako Hayashi, Japan, 1 t 57 m 00 s. 
Hold: Japan, 5 t 19 m 43 s. 


World Cup 1991 
Afholdt i Bruxelles, Belgien. 321 deltagere. 
Hold: Cerea Pipa Club, Torino, Italien 6.34.11 
Individuel vinder: Claudio Cavicchi. Italien 2.12.58 


EM 1992 
Afholdt i Saint Claude, Frankrig. 308 deltagere. 
Europamester: Jacob Herren, Schweiz 2.52.11 
Dameklassen.: ? 
Hold: Hold fra Schweiz 6.57.17 


World Cup 1993 
Afholdt i Noordwijkerhout, Holland. 210 deltagere. 
Hold: Cerea Pipa Club, Torino, Italien 7.28.31 
Individuel vinder.: Claudio Cavicchi. Italien 3.09.03 


VM 1994 
Afholdt i København, Danmark. 458 deltagere. 
Verdensmester: Claudio Cavicchi, Italien, 2 t 25 m 52 s. 
Dameklassen: Sussi Jensen, Danmark, 1 t 54 m 40 s. 
Hold: Italien, 7 t 22 m 5 s. 


World Cup 1995 
Afholdt i Interlaken, Schweiz. 306 deltagere. 
Hold: Cerea Pipa Club, Torino, Italien 7.11.35 
Individuel vinder.: Claudio Cavicchi. Italien 2.43.53 


EM 1996 
Afholdt i Graz, Østrig. 243 deltagere. 
Europamester: Jacob Herren, Schweiz 2.34.24 
Dameklassen: H. Dobnig, Østrig 2.13.15 
Hold: Hold fra Schweiz 7.14.21 


World Cup 1997 
Afholdt i Budapest, Ungarn. 181 deltagere. 
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 7t 17m 12s 
Individuel vinder: Zsolt Zsákai, Ungarn 2t 38m 18s 


VM 1998 
Afholdt i Venedig (Mestre), Italien. 328 deltagere. 
Verdensmester: Zsolt Zsakia, Ungarn, 3t 2m 39s 
Dameklassen: ? 
Hold: Italien, 6t 31m 37s 


World Cup 1999 
Afholdt i Brno, Tjekkiet. 201 deltagere. 
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 7t 00m 21s 
Individuel vinder. Tamas Horvath, Ungarn 2t 51m 58s 


EM 2000 
Afholdt i Dijon, Frankrig. 347 deltagere. 
Europamester: Jacob Herren, Schweiz 2t 53m 15s 
Dameklassen: Luciana Pincin, Italien 1t 45m 24s 
Hold: Hold fra Italien 7t 44m 56s 


WC 2001 
Afholdt i Ascot, England. 209 deltagere 
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 6t 38m 55s 
Individuel vinder: Lubomir Cinka, Tjekkiet 3t 04m 35s 


VM 2002 
Afholdt i Sint-Niklaas, Belgien. 431 deltagere. 
Verdensmester: Lubomir Cinka, Tjekkiet, 2t 49m 48s 
Dameklassen: Danuta Pytel, Polen 1t 54m 46s 
Hold: Italien, 7t 50m 29s. 


WC 2003 
Afholdt i Barcelona, Spanien. 293 deltagere 
Hold: Cerea Pipa Club, Torino, Italien 5t 52m 50s 
Individuel vinder: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 22m 39s 


EM 2004 
Afholdt i København, Danmark. 242 deltagere. 
Europamester: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 45m 02s 
Dameklassen: Elisabeth Dobnig, Østrig 1t 54m 42s 
Hold fra Italien 7t 27m 50s 


WC 2005
Afholdt i Poznan, Polen. 328 deltagere. 
Hold: Pijprookgilde Dorus Rijkers, Holland 7t 52m 51s 
Individuel vinder: Troels Rasmussen, Danmark 3t 06m 09s 


VM 2006 
Afholdt i Marianske Lazne, Tjekkiet. 349 deltagere. 
Verdensmester: Tivadar Trubacs, Ungarn 3t 03m 24s 
Hold: Italien, 7t 24m 01s 


WC 2007 
Afholdt i St. Petersborg, Rusland. 297 deltagere. 
Hold: Hold fra Italien, 7t 26m 27s 
Individuel vinder: Stefano Caberlotto, Italien, 2t 54m 24s 


EM 2008 
Afholdt i Würselen, Tyskland. 314 deltagere. 
Europamester: Gianfranco Ruscalla, Italy 3t 33m 6s 
Dameklassen: Anna Borselinni, Italien 1t 56m 30s 
Hold fra Danmark 8t 2m 58s 


WC 2009 
Afholdt i Debrecen, Ungarn. 246 deltagere. 
Hold: Dombóvár B (Ungarn), 8t 14m 38s 
Individuel vinder: Gianfranco Ruscalla, Italy 3t 9m 21s 


VM 2010 
Afholdt i Estoril, Portugal. 285 deltagere. 
Verdensmester: Gianfranco Ruscalla, Italien 3t 10m 0s 
Hold: Italien, 8t 50m 34s 


WC 2011 
Afholdt i Eindhoven, Holland. 322 deltagere 
Hold: Dombóvár 424 PC (Ungarn), 6t 52m 21s 
Individuel: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 57m 43s 


EM 2012 
Afholdt i Sevilla, Spanien. 180 deltagere. 
Europamester: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 42m 0s 
Hold fra Italien 7t 2m 0s 


WC 2013 
Afholdt i Poznan, Polen. 293 deltagere. 
Hold: Corsellini Pipa Club Firenze (Italien), 7t 16m 14s 
Individuel: Hans Sonderman, Holland 3t 06m 56s 


VM 2014 
Afholdt i Køln, Tyskland. 400 deltagere. 
Verdensmester: Hans Sonderman, Holland 2t 26m 28s 
Dameklassen: Elisabeth Dobnig, Østrig 1t 50m 22s 
Hold fra Italien 5t 41m 26s 


WC 2015 
Afholdt i Monastier di Treviso, Italien. 320 deltagere 
Hold: CORSELLINI PIPA CLUB FIRENZE (Italien), 7t 27m 59s 
Individuel: Trivadar Trubacs, Ungarn 3t 10m 25s 


EM 2016 
Afholdt i Nitra, Tjekkiet. 306 deltagere. 
Europamester: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 30m 0s 
Hold fra Italien 6t 32m 50s 


WC 2017 
Afholdt i Figures, Spanien. 242 deltagere 
Hold: CEREA PIPA CLUB (Italien), 5t 35m 08s 
Individuel: Alexey Maydanov, Rusland 3t 10m 25s 


VM 2018 
Afholdt i Tokyo, Japan. 246 deltagere. 
Verdensmester: SATOSHI NAITOU, Japan 2t 27m 5s 
Dameklassen: YO UEKUSA, Japan 1t 41m 26s 
Hold fra Japan 5t 13m 33s 


WC 2019

Afholdt i Lviv, Ukraine, 254 deltagere

Hold: Calumet PC Cornuda 1, Italien 6:40:14

Individuel:Luigi Cava  2:38:06


WC 2022

Afholdt i Istanbul, Tyrkiet, 156 deltagere

Hold: Østrig A, Østrig 5:38:55

Individuel: Gianfranco Ruscalla 2:32:43

 


Årets Pibemand:
1984: Otto Leisner
1985: Fritz Helmuth
1986: Uffe Ellemann-Jensen
1987: Henning Moritzen
1988: Kent Kirk
1989: Frits Ahlstrøm
1990: Søren Ryge Petersen
1991: Per Stig Møller
1992: Peter A.G. Nielsen
1993: Stefan Rasmussen
1994: Kjeld Kirk Kristiansen
1995: Ole Olsen
1996: Christian S. Nissen
1997: Henrik Dam Kristensen
1998: Jacob Haugaard
1999: Brian Holm
2000: Peter B. Fleggaard
2001: Søren Østergaard
2002: Tommy Larsen
2003: Uffe Ellemann-Jensen
2004: Bent Bentsen
2005: Jørgen Poulsen
2006: Peter Viskinde
2007: Knud Romer Jørgensen
2008: Harald Børsting
2009: Jens Blendstrup
2010: Former
2011: Jørgen Schouboe
2012: Henning Jacobsen
2013: Tom Eltang
2014: Leo Nielsen
2015: Nikolaj Liberoth Nielsen
2016: Jan Andersson
2017: Jesper Helsø
2018: Anne Julie
2019: Frederik Cilius Jørgensen
2022: Jan Lærkeborg