NT_BANNER04

NTLOGO_C03

NT-flag

RELAX_SMALL

Kontakt redaktionen

Senest opdateret:
14. november 2016
 

Hvem har vundet, hvor og hvornår
(Danmarksmesterskaber, Verdensmesterskaber, Europamesterskaber og World Cup for Klubhold)

Quick-links:
Gældende rekorder

Om DM
DM 1979 DM 1980 DM 1981 DM 1982 DM 1983 DM 1984 DM 1985 DM 1986 DM 1987 DM 1988 DM 1989 DM 1990 DM 1991 DM 1992 DM 1993 DM 1994 DM 1995 DM 1996 DM 1997 DM 1998 DM 1999 DM 2000 DM 2001 DM 2002 DM 2003 DM 2004 DM 2005 DM 2006 DM 2007 DM 2008 DM 2009 DM 2010 DM 2011 DM 2012 DM 2013 DM 2014 DM 2015 DM 2016

Om VM, EM og WorldCup
EM 1969 EM 1971 VM 1971 EM 1972 VM 1973 EM 1975 VM 1976 EM 1977 EM 1978 VM 1979 EM 1980 EM 1981 VM 1982
(WC 1983) EM 1984 WC 1985 VM 1986 WC 1987 EM 1988 WC 1989 VM 1990 WC 1991 EM 1992 WC 1993 VM 1994
WC 1995 EM 1996 WC 1997 VM 1998 WC 1999 EM 2000 WC 2001 VM 2002 WC 2003 EM 2004 WC 2005 VM 2006 WC 2007
EM 2008 WC 2009 VM 2010 WC 2011 EM 2012 WC 2013
VM 2014 WC 2015

Årets Pibemand:
1984: Otto Leisner
1985: Fritz Helmuth
1986: Uffe Ellemann-Jensen
1987: Henning Moritzen
1988: Kent Kirk
1989: Fritz Ahlstrøm
1990: Søren Ryge Petersen
1991: Per Stig Møller
1992: Peter A.G. Nielsen
1993: Stefan Rasmussen
1994: Kjeld Kirk Kristiansen
1995: Ole Olsen
1996: Christian S. Nissen
1997: Henrik Dam Kristensen
1998: Jacob Haugaard
1999: Brian Holm
2000: Peter B. Fleggaard
2001: Søren Østergaard
2002: Tommy Larsen
2003: Uffe Ellemann-Jensen
2004: Bent Bentsen
2005: Jørgen Poulsen
2006: Peter Viskinde
2007: Knud Romer Jørgensen
2008: Harald Børsting
2009: Jens Blendstrup
2010: Former
2011: Jørgen Schouboe
2012: Henning Jacobsen
2013: Tom Eltang
2014: Leo Nielsen
2015:
Nikolaj Liberoth Nielsen
2016: Jan Andersson

Gældende rekorder:

Danmarksrekord: Troels Rasmussen, ved Sydsjællandsmesterskab 12/11-2006, 3 t 16 m 08s.
Danmarksrekord Damer: Sussi Jensen ved Sydsjællandsmesterskab 1999, 2 t 32 m 18 s.
Danmarksrekord Hold: Lolland-Falster, ved DM 2010, 7 t 44 m 27 s.
Verdensrekord: Gianfranco Ruscalla, Italy, EM 2008, 3h. 33min. 6sec.
Verdensrekord Damer: Madame de Wolf, Belgien 1995, 2 t 35 m 05 s.
Verdensrekord Hold: Italien, VM 2010, 8t 50m 34s

 

Danmarksmesterskabet
Det første "rigtige" DM i Langtidspiberygning blev afholdt i 1979.
Det blev arrangeret af Nordisk Tobakskollegium, som lige siden har stået for dette arrangement.

Dameklassen blev indført i 1980, og Holdmesterskabet fulgte efter i 1984.

Der er altid blevet røget Sweet Dublin på en Stanwell sandblast pibe,
ligesom tændstikkerne altid har været Tordenskjold.

DM 1979
Afholdt i klublokalerne, Lyngby. 20 deltagere.
Danmarksmester: Vagn Lopdrup, 1 t 07 m 01 s.
Piben: Nr. 12, Billard.

DM 1980
Afholdt i klublokalerne i Lyngby. 47 deltagere.
Danmarksmester: Vagn Lopdrup, 1 t 04 m 02 s.
Dameklassen: Inge-Lise Bugge, 0 t 39 m 38 s.
Piben: Nr. 51, Billard.

DM 1981
Afholdt på Hotel d'Angleterre. 90 deltagere.
Danmarksmester: Jakob Groth, 1 t 36 m 57 s.
Dameklassen: Inge-Lise Bugge, 0 t 47 m 36 s.
Æresdommere: Harald Grut og Karsten K. Kesselring.
Piben: Nr. 53, Billard m/sadelspids.

DM 1982
Afholdt i Domus Tecnica. 158 deltagere.
Danmarksmester: Jakob Groth, 1 t 32 m 55 s.
Dameklassen: Pia Dan, 0 t 52 m 49 s.
Æresdommer: Franz Füchsel.
Piben: Nr. 56, Canadian.

DM 1983
Afholdt i Ingeniørforeningen. 290 deltagere.
Danmarksmester: Jacob Groth, 1 t 41 m 23 s.
Dameklassen: Susse Kjær, 1 t 01 m 08 s.
Æresdommere: Ib Boye og Mogens Frohn.
Piben: Nr. 122, Billard.

DM 1984
Afholdt i Folkets Hus. 357 deltagere.
Danmarksmester: Tommy Dahl, 1 t 51 m 07 s.
Dameklassen: Ruth Hansen, 1 t 11 m 16 s.
Holdmesterskab: Frederikshavn, 3 t 39 m 27 s.
Æresdommere: Ib Boye og Jens Lillelund.
Piben: Nr. 32, Buldogg.

DM 1985
Afholdt i Folkets Hus. 438 deltagere.
Danmarksmester: Hans Henrik Zanoni, 1 t 51 m 09 s.
Dameklassen: Susse Kjær, 1 t 02 m 35 s.
Holdmesterskab: Frederikshavn, 4 t 22 m 23 s.
Æresdommer: Jørgen Hartmann-Petersen.
Piben: Nr. 98/62, Lovat.

DM 1986
Afholdt i Folkets Hus. 291 deltagere.
Danmarksmester: Palmer Hansen, 2 t 07 m 48 s.
Dameklassen: Inge Dehli, 1 t 11 m 00 s.
Holdmesterskab: Nordkysten, 5 t 52 m 58 s.
Æresdommere: Børge Olsen og Peter Ronild.
Piben: Nr. 40/148. Canadian m/sadelspids.

DM 1987
Afholdt i Folkets Hus. 305 deltagere.
Danmarksmester : Peer Rasmussen, 1 t 55 m 17 s.
Dameklassen: Inge Dehli, 1 t 10 m 30 s.
Holdmesterskabet: Frederikshavn, 4 t 51 m 40 s.
Æresdommere: Leo Lemvig og Ole Michelsen.
Piben: Årspiben 1984, Brandy.

DM 1988
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 436 deltagere.
Danmarksmester; Peter Hansen, 2 t 01 m 28 s.
Dameklassen: Inge Dehli, 0 t 57 m 30 s.
Holdmesterskabet: Nordkysten, 5 t 10 m 01 s.
Æresdommere: Leo Lemvig og Poul Rytter.
Piben: Nr. 176, Benner.

DM 1989
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 358 deltagere.
Danmarksmester: Palmer Hansen, 2 t 18 m 00 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1 t 06 m 58 s.
Holdmesterskab: Nordkysten, 4 t 49 m 04 s.
Æresdommere: Flemming Hedemark og Jørgen Henrik Petersen.
Piben: Nr. 51M, Army Mount.

DM 1990
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 358 deltagere.
Danmarksmester. Hugo Dam, 2 t 15 m 59 s.
Dameklassen: Inge Dehli, 1 t 9 m 18 s.
Holdmesterskab: Roskilde, 5 t 52 m 28 s.
Æresdommere: Nis Bank-Mikklesen og Mogens Berendt.
Piben: Nr. 45, pot.

DM 1991
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 327 deltagere.
Danmarksmester: Peter Hansen, 2 t 20 m 32 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1 t 21 m 25 s.
Holdmesterskab: Roskilde, 5 t 1 m 27 s.
Æresdommere: Claus Hagen Petersen og Erik Werner.
Piben: Nr. 97, Liverpool.

DM 1992
Afholdt i Odd Fellow Palæet. 331 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 2 t 32 m 28 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1 t 26 m 55 s.
Holdmesterskab: Sydsjælland, 6 t 28 m 10 s.
Æresdommere: Nicolai Edinger og Holger K. Nielsen.
Piben: Nr. 32, Bulldog.

DM 1993
Afholdt i Idrætshuset. 385 deltagere.
Danmarksmester: Preben Møller, 2 t 35 m 10 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2 t 00 m 44 s.
Holdmesterskab: Roskilde 1, 6 t 18 m 15 s.
Æresdommere: Jørgen Poulsen og Dan Turéll.
Piben: Nr. 52, Billard.

DM 1994
Afholdt i Idrætshuset. 372 deltagere.
Danmarksmester: Bo Jensen, 2 t 22 m 00 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2 t 05 m 40 s.
Holdmesterskab: Frederikshavn, 5 t 50 m 24 s.
Æresdommere: Jens Bing og Dan Tschernia.
Piben: Nr. 62, Poker.

DM 1995
Afholdt i Idrætshuset. 363 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 2 t 35 m 05 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 2 t 20 m 25 s.
Holdmesterskab: Sydsjælland, 7 t 00 m 08 s.
Æresdommere: Rolf Jensen og Lars Lunding.
Piben: Nr. 195 Billard.

DM 1996
Afholdt i Idrætshuset, 355 deltagere.
Danmarksmester: Carlo Waaentz, 2 t 08 m 41 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1 t 58 m 40 s.
Holdmesterskab: Sydsjælland, 4 t 57 m 55 s.
Æresdommere: Palle Graff og Kresten Philipsen.
Piben: Dublin

DM 1997
Afholdt i Idrætshuset, 325 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 3 t 15 m 37 s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1 t 34 m 20 s.
Holdmesterskab: Sydsjælland, 7 t 04 m 07 s.
Æresdommere: Morten Lange og Jakob Lange
Piben: Nr. 197 Apple

DM 1998
Afholdt i Idrætshuset, 361 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 2 t 42 m 16 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1 t 33 m 26 s.
Holdmesterskab: Sydsjjælland 1, 6 t 46 m 54 s.
Æresdommere: Viggo Hansen og Henrik Hassenkam
Piben: Lovat, Tom Eltang design

DM 1999
Afholdt i Idrætshuset, 333 deltagere.
Danmarksmester: Jan Lærkeborg, 2 t 33 m 57 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2 t 24 m 19 s.
Holdmesterskab: Frederikshavn 1, 5 t 57 m 35 s.
Æresdommere: Peder Ellegaard Larsen og Johs Johansen
Piben: Canadian m. saddelspids

DM 2000
Afholdt i Idrætshuset, 371 deltagere.
Danmarksmester: Sussi Jensen, 2t 10m 45s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2t 10m 45s.
Holdmesterskab: Frederikshavn, 6t 5m 17s.
Æresdommere: Svend Taugaard og Svend Aage Jensby
Piben: Nr. 113 Canadian

DM 2001
Afholdt i Idrætshuset, 340 deltagere.
Danmarksmester: Bent Buchtrup, 2t 9m 30s.
Dameklassen: Lise Flodin, 1t 27m 16s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 6t 21m 55s.
Æresdommere: Hans Würtzen og Ulrich Breuning
Piben: Dublin m. 2mm messingring

DM 2002
Afholdt i Grøndal Centret, 219 deltagere.
Danmarksmester: Mogens Poulsen, 2t 36m 9s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1t 56m 15s.
Holdmesterskab: Lolland-Falster, 7t 3m 25s.
Æresdommere: Hans Engel og Uffe Stenstrop
Piben: Latimer

DM 2003
Afholdt i Grøndal Centret, 192 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Bo Petersen, 2t 48m 0s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2t 15m 53s.
Holdmesterskab: Lolland-Falster 1, 6t 40m 44s.
Æresdommere: Sven Bedsted og Tommy Larsen
Piben: Short Oval

DM 2004
Afholdt i Grøndal Centret, 162 deltagere.
Danmarksmester: Jesper Buchtrup, 2t 47m 25s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1t 01m 40s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 7t 24m 00s.
Æresdommere: Gustav Lang og Stefan G. Rasmussen
Piben: Saddle Bit Billard

DM 2005
Afholdt i Industriens Hus, 121 deltagere.
Danmarksmester: Mogens Poulsen, 2t 25m 50s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2t 06m 17s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 6t 42m 01s.
Æresdommere: Lars R. Møller og Thorkild Grossbøll
Piben: Lovat-brandy

DM 2006
Afholdt i Industriens Hus, 123 deltagere.
Danmarksmester: Mogens Poulsen, 2t 19m 23s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 2t 02m 08s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 6t 32m 31s.
Æresdommere: Erik Nielsen og Flemming Leth
Piben: Pot-billard

DM 2007
Afholdt i Industriens Hus, 136 deltagere.
Danmarksmester: Troels Rasmussen, 2t 33m 00s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 45m 27s.
Holdmesterskab: Lolland Falster 1, 6t 58m 24s.
Æresdommere: David Gress og Arne Høj-Nielsen
Piben: Billard med facethals

DM 2008
Afholdt i Twenty Four 7, 106 deltagere.
Danmarksmester: Rudi Kirbo, 1t 59m 34s.
Dameklassen: Sussi Jensen, 1t 21m 50s.
Holdmesterskab: Lolland Falster 1, 5t 5m 58s.
Æresdommere: Peter Mouritzen og Søren Aagaard
Piben: Prince/Rhodesian

DM 2009
Afholdt i Twenty Four 7, 99 deltagere.
Danmarksmester: Troels Rasmussen, 2t 31m 31s.
Dameklassen: Pernille Krogh, 0t 40m 30s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 7t 33m 11s.
Æresdommere: Sten Hegeler og Jens Glebe-Møller
Årets Pibemand: Jens Blendstrup
Piben: Billard

DM 2010
Afholdt i Serapions Ordenen, 95 deltagere.
Danmarksmester: Troels Rasmussen, 2t 50m 01s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 0t 51m 12s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 7t 44m 27s.
Æresdommere: Leon Mandal og Flemming Jarlskov
Årets Pibemand: Former (Hans Nielsen)
Piben: Dublin

DM 2011
Afholdt i Serapions Ordenen, 97 deltagere.
Danmarksmester: Preben Møller, 2t 40m 24s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 1t 03m 53s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 5t 39m 45s.
Æresdommere: Niels Buchbald Olsen og Jørgen Schouboe
Årets Pibemand: Jørgen Schouboe
Piben: Glat Canadian

DM 2012
Afholdt i Serapions Ordenen, 97 deltagere.
Danmarksmester: Jan Lærkenborg, 2t 47m 40s.
Dameklassen: Ellen Nissen, 0t 55m 30s.
Holdmesterskab: Sydsjælland 1, 5t 59m 20s.
Æresdommere: Mads Brügger og Peter Palshøj
Årets Pibemand: Henning Jacobsen
Piben: Billard nr. 03

DM 2013
Afholdt i Serapions Ordenen, 95 deltagere.
Danmarksmester: Jan Lærkenborg, 2t 30m 0s.
Dameklassen: Manduela Riger-Kusk, 1t 18m 40s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 6t 44m 27s.
Æresdommere: HansJacob Helms og Niels Overgaard
Årets Pibemand: Tom Eltang
Piben: Billard/tulipan nr. 141

DM 2014
Afholdt i Serapions Ordenen, 99 deltagere.
Danmarksmester: Rudi Kirbo, 2t 27m 05s.
Dameklassen: Camilla Krag Jensen, 1t 25m 30s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 6t 22m 25s.
Æresdommere: Tom Eltang og Mogens Andersen
Årets Pibemand: Leo Nielsen
Piben: Billard m. oval hals

DM 2015
Afholdt i Serapions Ordenen, 103 deltagere.
Danmarksmester: Rudi Kirbo, 2t 31m 28s.
Dameklassen: Cinzia Cecconi, 1t 26m 22s.
Holdmesterskab: Lolland Falster, 5t 41m 59s.
Æresdommere: Per Georg Jensen og Nikolaj Liberoth Nielsen
Årets Pibemand: Nikolaj Liberoth Nielsen
Piben: Billard nr. 29, glat med sølvplade

DM 2016
Afholdt i Serapions Ordenen, 98 deltagere.
Danmarksmester: Alexey Maydanov, 2t 37m 01s.
Dameklassen: Camilla Krag Jensen, 1t 12m 48s.
Holdmesterskab: Team Rusland, 5t 31m 57s.
Æresdommere: Lasse Berg og Allan Mylius Thomsen
Årets Pibemand: Jan Andersson
Piben: Lovat nr. 98 med hvid spids

VM, EM og World Cup
Det første VM i Langtidspiberygning blev afholdt i Arona, Italien i 1971.
Siden er der blevet afholdt 8 Verdensmesterskaber.
I 1982 blev det besluttet at afholde VM hvert fjerde år.
Europamesterskaberne startede i 1969.
World Cup for klubhold startede i 1985

EM 1969
Afholdt i Arona, Italien. 95 deltagere.
Europamester: A. Corsellini. Italien 3.03.45
Dameklassen: F. Ferretti, Italien 2.41.46
Hold: Hold fra Italien 8.41.24

EM 1971
Afholdt i Metz, Frankrig. xxx deltagere.
Europamester: Pekka Pentikainen, Finland 2.51.05
Dameklassen: Ingen deltagere
Hold: Hold fra Italien 6.05.15

VM 1971
Afholdt i Arona, Italien. 137 deltagere.
Verdensmester: Italiener, 2 t 43 m 13 s.

EM 1972
Afholdt i Ivrea, Italien. 40 deltagere.
Europamester.: A. Corsellini. Italien 2.40.42
Dameklassen: Rosa Baiguera, Italien 2.41.46
Hold: Hold fra Italien 7.03.12

VM 1973
Afholdt i St. Claude, Frankrig. 200 deltagere.
Verdensmester: R. Baiguera, Italien, 1 t 59 m 02 s.

EM 1975
Afholdt i London, England. 32 deltagere.
Europamester: Viris Vecchi. Italien 2.38.14
Dameklassen: M. de Pique, Frankrig 1.29.29
Hold: Hold fra Frankrig 5.37.18

VM 1976
Afholdt i Tokyo, Japan. 218 deltagere
Verdensmester: Shogo Suzuki, Japan, 2 t 13 m 29 s.

EM 1977
Afholdt i Montreux, Schweiz. 421 deltagere.
Europamester: Viris Vecchi. Italien 3.50.50
Dameklassen: Elvire Waille, Frankrig 1.46.43
Hold: Hold fra Italien 10.12.08

EM 1978
Afholdt i Bremen, Tyskland. 321 deltagere.
Europamester: Viris Vecchi. Italien 2.34.26
Dameklassen: Christine Maurer, Schweiz 1.17.15
Hold: Hold fra Italien 5.25.40

VM 1979
Afholdt i Rom, Italien. 400 deltagere.
Verdensmester: Viris Vecchi, Italien, 2 t 51 m 02 s.

EM 1980
Afholdt i Amsterdam, Holland. 321 deltagere.
Europamester: Christian Dellavia, Schweiz 2.26.20
Dameklassen: M.L.Soltermann 1.31.03
Hold: Hold fra Italien 5.37.52

EM 1981
Afholdt i Antwerpen, Belgien. 275 deltagere.
Europamester: Hans Walti, Schweiz 2.56.47
Dameklassen: M.L. Soltermann, Schweiz 2.05.00
Hold: Hold fra Schweiz 6.48.38

VM 1982
Afholdt i Palma de Mallorca, Spanien.
Verdensmester: Yutaka Takaoka, Japan, 2 t 56 m 00 s.

VM for klubhold 1983
Afholdt af Fincato i Rom, Italien
Hold: La Secchia, Mondena, Italien
Individuel vinder: Pierre G. Müller, Schweiz

EM 1984
Afholdt i København, Danmark. 285 deltagere.
Europamester: Pierre G. Müller, Schweiz 3.08.58
Dameklassen: Tina Cavazonni, Italien 1.51.53
Hold: Hold fra Italien 7.54.32

World Cup 1985
Afholdt i Paris, Frankrig
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 5.50.25
Individuel vinder: Cossimo Passiatore. Italien 2.20.36

VM 1986
Afholdt i Olten, Schweiz. 456 deltagere.
Verdensmester: Hans Ingold, Schweiz, 3 t 05 m 31 s.

World Cup 1987
Afholdt i Barcelona, Spanien
Hold: Baccanelli, Giannasi, Rizzi, Italien
Individuel vinder: ?

EM 1988
Afholdt i Monschau, Tyskland. 260 deltagere.
Europamester: Nicola Rizzi. Italien 2.29.56
Dameklassen.: Edith Lüthi, Schweiz 1.22.35
Hold: Hold fra Schweiz 5.29.23

World Cup 1989
Afholdt i Torino, Italien. 160 deltagere.
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 5.51.38
Individuel vinder: Claudio Cavicchi. Italien 2.25.35

VM 1990
Afholdt i Tokyo, Japan. 349 deltagere.
Verdensmester: Kaoru Hayashi, Japan, 2 t 22 m 49 s.
Dameklassen: Hisako Hayashi, Japan, 1 t 57 m 00 s.
Hold: Japan, 5 t 19 m 43 s.

World Cup 1991
Afholdt i Bruxelles, Belgien. 321 deltagere.
Hold: Cerea Pipa Club, Torino, Italien 6.34.11
Individuel vinder: Claudio Cavicchi. Italien 2.12.58

EM 1992
Afholdt i Saint Claude, Frankrig. 308 deltagere.
Europamester: Jacob Herren, Schweiz 2.52.11
Dameklassen.: ?
Hold: Hold fra Schweiz 6.57.17

World Cup 1993
Afholdt i Noordwijkerhout, Holland. 210 deltagere.
Hold: Cerea Pipa Club, Torino, Italien 7.28.31
Individuel vinder.: Claudio Cavicchi. Italien 3.09.03

VM 1994
Afholdt i København, Danmark. 458 deltagere.
Verdensmester: Claudio Cavicchi, Italien, 2 t 25 m 52 s.
Dameklassen: Sussi Jensen, Danmark, 1 t 54 m 40 s.
Hold: Italien, 7 t 22 m 5 s.

World Cup 1995
Afholdt i Interlaken, Schweiz. 306 deltagere.
Hold: Cerea Pipa Club, Torino, Italien 7.11.35
Individuel vinder.: Claudio Cavicchi. Italien 2.43.53

EM 1996
Afholdt i Graz, Østrig. 243 deltagere.
Europamester: Jacob Herren, Schweiz 2.34.24
Dameklassen: H. Dobnig, Østrig 2.13.15
Hold: Hold fra Schweiz 7.14.21

World Cup 1997
Afholdt i Budapest, Ungarn. 181 deltagere.
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 7t 17m 12s
Individuel vinder: Zsolt Zsákai, Ungarn 2t 38m 18s

VM 1998
Afholdt i Venedig (Mestre), Italien. 328 deltagere.
Verdensmester: Zsolt Zsakia, Ungarn, 3t 2m 39s
Dameklassen: ?
Hold: Italien, 6t 31m 37s

World Cup 1999
Afholdt i Brno, Tjekkiet. 201 deltagere.
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 7t 00m 21s
Individuel vinder. Tamas Horvath, Ungarn 2t 51m 58s

EM 2000
Afholdt i Dijon, Frankrig. 347 deltagere.
Europamester: Jacob Herren, Schweiz 2t 53m 15s
Dameklassen: Luciana Pincin, Italien 1t 45m 24s
Hold: Hold fra Italien 7t 44m 56s

WC 2001
Afholdt i Ascot, England. 209 deltagere
Hold: Corsellini, Firenze, Italien 6t 38m 55s
Individuel vinder: Lubomir Cinka, Tjekkiet 3t 04m 35s

VM 2002
Afholdt i Sint-Niklaas, Belgien. 431 deltagere.
Verdensmester: Lubomir Cinka, Tjekkiet, 2t 49m 48s
Dameklassen: Danuta Pytel, Polen 1t 54m 46s
Hold: Italien, 7t 50m 29s.

WC 2003
Afholdt i Barcelona, Spanien. 293 deltagere
Hold: Cerea Pipa Club, Torino, Italien 5t 52m 50s
Individuel vinder: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 22m 39s

EM 2004
Afholdt i København, Danmark. 242 deltagere.
Europamester: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 45m 02s
Dameklassen: Elisabeth Dobnig, Østrig 1t 54m 42s
Hold fra Italien 7t 27m 50s

WC 2005 se resultatlisterne her
Afholdt i Poznan, Polen. 328 deltagere.
Hold: Pijprookgilde Dorus Rijkers, Holland 7t 52m 51s
Individuel vinder: Troels Rasmussen, Danmark 3t 06m 09s

VM 2006
Afholdt i Marianske Lazne, Tjekkiet. 349 deltagere.
Verdensmester: Tivadar Trubacs, Ungarn 3t 03m 24s
Hold: Italien, 7t 24m 01s

WC 2007
Afholdt i St. Petersborg, Rusland. 297 deltagere.
Hold: Hold fra Italien, 7t 26m 27s
Individuel vinder: Stefano Caberlotto, Italien, 2t 54m 24s

EM 2008
Afholdt i Würselen, Tyskland. 314 deltagere.
Europamester: Gianfranco Ruscalla, Italy 3t 33m 6s
Dameklassen: Anna Borselinni, Italien 1t 56m 30s
Hold fra Danmark 8t 2m 58s

WC 2009
Afholdt i Debrecen, Ungarn. 246 deltagere.
Hold: Dombóvár B (Ungarn), 8t 14m 38s
Individuel vinder: Gianfranco Ruscalla, Italy 3t 9m 21s

VM 2010
Afholdt i Estoril, Portugal. 285 deltagere.
Verdensmester: Gianfranco Ruscalla, Italien 3t 10m 0s
Hold: Italien, 8t 50m 34s

WC 2011
Afholdt i Eindhoven, Holland. 322 deltagere
Hold: Dombóvár 424 PC (Ungarn), 6t 52m 21s
Individuel: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 57m 43s

EM 2012
Afholdt i Sevilla, Spanien. 180 deltagere.
Europamester: Gianfranco Ruscalla, Italy 2t 42m 0s
Hold fra Italien 7t 2m 0s

WC 2013
Afholdt i Poznan, Polen. 293 deltagere.
Hold: Corsellini Pipa Club Firenze (Italien), 7t 16m 14s
Individuel: Hans Sonderman, Holland 3t 06m 56s

VM 2014
Afholdt i Køln, Tyskland. 400 deltagere.
Verdensmester: Hans Sonderman, Holland 2t 26m 28s
Dameklassen: Elisabeth Dobnig, Østrig 1t 50m 22s
Hold fra Italien 5t 41m 26s

WC 2015
Afholdt i Monastier di Treviso, Italien. 320 deltagere
Hold: CORSELLINI PIPA CLUB FIRENZE (Italien), 7t 27m 59s
Individuel: Trivadar Trubacs, Ungarn 3t 10m 25s

Besøgende siden 2008:

Webhotel uden begrænsninger hos Gigahost